poniedziałek, 25 listopada 2013

„Kolejka” - nauka historii przez grę

Gra planszowa o trudnościach w zaopatrzeniu w warunkach gospodarki centralnie planowanej, zatytułowana „Kolejka” będzie tematem konferencji organizowanej we wtorek, 26 listopada, o godz. 10, w Państwowej Szkolej Nauk Politycznych i Administracji w Bukareszcie. Zapraszamy również do Herbaciarni Tabiet przy str. Popa Savu 20 na prezentację rumuńskiej wersji gry, o godz. 18:00. Autorzy „Kolejki” będą obecni na obu wydarzeniach.

Gra edukacyjna o tematyce historycznej „Kolejka”, jest inspirowana grą „Monopoly”, jednak w odróżnieniu od niej, przedstawia rzeczywistość komunizmu. „Kolejka” powstała z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Rumuńska wersja historycznej gry planszowej ukazała się właśnie w Rumunii dzięki zaangażowaniu wydawnictwa Ideal Board Games i Instytutu Polskiego. Rumuńscy gracze mogą spróbować swoich sił, szczęścia i talentu do handlu, bawiąc się „Grą Roku 2012” w Polsce. Gra jest dostępna w sieciach księgarskich, sklepach z zabawkami oraz online.

Gra planszowa „Kolejka” opowiada o realiach życia codziennego w latach schyłkowego PRL. Zadanie graczy (od 2 do 5) wydaje się proste. Muszą wysłać swoją, złożona z pięciu pionków, rodzinę do sklepów na planszy i kupić wszystkie towary z wylosowanej listy zakupów. Problem polega jednak na tym, że półki w pięciu osiedlowych sklepach są puste…

Gracze ustawiają swoje pionki w kolejkach, nie wiedząc z początku do którego sklepu zostanie dostarczony towar. Napięcie rośnie, gdy odsłania się karty dostawy towaru i okazuje się, że kart towaru starczy tylko dla kilku szczęśliwców, stojących najbliżej drzwi do sklepu. Kolejka zaczyna napierać na drzwi, bo każdy chce być pierwszy. Do przepychania się w kolejce gracze używają zagrywanych z ręki kart kolejki, takich jak: „Matka z dzieckiem na ręku”, „Pan tu nie stał” czy „Towar spod lady”. Muszą jednak uważać na „Remanent”, „Pomyłkę w dostawie” oraz na stojące w każdej kolejce czarne pionki – spekulantów. Z zakupami wrócą do mieszkania tylko ci, którzy najsprawniej wykorzystali trzymane w ręku karty kolejki.

Wiecej informacji mozna znalezc na stronach Instytutu Polskiego http://www.culturapoloneza.ro/pl/events/item/kolejka-nauka-historii-przez-gre.html